BIP
49. Baza Lotnicza Pruszcz Gdański
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01.03.2017
W dniu 01.03.2017 r. na placu apelowym 49 Bazy Lotniczej odbył się uroczysty apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych – niezłomnych obrońców suwerenności Polski.

 

Podczas apelu zostało odczytane przesłanie ministra obrony narodowej wystosowane do żołnierzy WP, w którym w podniosłych słowach przybliżył dramatyczne losy tych, którzy nigdy nie ugięli kolan przed okupantem i bez względu na cenę, skazani na wykluczenie poza margines społeczeństwa do końca pozostali wierni swoim ideałom i walczyli o wolną Polskę. Żołnierze Wyklęci za wolną Polską zapłacili najwyższą cenę – na jej ołtarzu złożyli własne życie. Ich walka była drogą do wolności, którą odzyskały kolejne pokolenia Polaków.

 
Uroczystość zakończyła odśpiewana przez żołnierzy Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego, po której nastąpiła defilada pododdziałów.

 
W godzinach wieczornych, wojskowa asysta honorowa wystawiona przez 49 Bazę Lotniczą uczestniczyła w gdańskich uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na Cmentarzu Garnizonowym odczytany został Apel Pamięci, oddano salwę honorwą i złożono wiązanki kwiatów.

 

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 

 

plut. Piotr Pitak


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych