BIP
49. Baza Lotnicza Pruszcz Gdański
Aktualności
Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych  w Misjach i Operacjach poza Granicami Państwa
19.12.2016
W dniu 19.12.2016 r. podczas uroczystej zbiórki na placu apelowym żołnierze 49 Bazy Lotniczej uczcili pamięć kolegów poległych w misjach i operacjach poza granicami kraju.

 

 

Zgodnie z decyzją Nr 296/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23.07.2015 roku, dzień 21 grudnia ustanowiony został Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach poza Granicami Państwa. Dzień ten nawiązuje do najtragiczniejszego wydarzenia w historii udziału Polaków w misjach zagranicznych z 21 grudnia 2011 roku, podczas którego w wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu polskich żołnierzy z 20 Brygady Zmechanizowanej. Wydarzenie to świadczy o tym, jak niebezpieczna i pełna poświęceń jest służba Ojczyźnie zwłaszcza w działaniach mających na celu ustabilizowanie sytuacji w różnych miejscach na całym świecie, gdzie brakuje pokoju i stabilności.

 
Z tym większym żalem wspominamy poległych na misjach żołnierzy, że znamy smak tych misji, gdyż wielu z żołnierzy naszej jednostki nawet kilkakrotnie wyjeżdżało pisać karty swojego żołnierskiego życiorysu z dala od domu w PKW Irak i Afganistan.

 
Podczas uroczystej zbiórki meldunek dowódcy Bazy wz. płk. Adamowi Foremnemu złożył mjr Arkadiusz Dąbrowski. Po odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi na maszt, szef sekcji wychowawczej przybliżył powody wprowadzenia święta. Następnie głos zabrał płk nawig. Adam Foremny, który podczas przemówienia podzielił się z zebranymi swoimi refleksjami na temat służby poza granicami kraju i istocie codziennego poświęcenia żołnierza dla Ojczyzny. Następnie odegrana została Pieśń Reprezentacyjne WP, a uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów.

 

 


 

 

 


 

 

 

mjr Rafał Myrcik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych