BIP
49. Baza Lotnicza Pruszcz Gdański
Aktualności
Trening reagowania kryzysowego pk. SUKURS-16
29.11.2016
W dniu 29.11.2016 r. w 49 Bazie Lotniczej przeprowadzony został trening reagowania kryzysowego pk. SUKURS-16.

 

 

Głównym założeniem treningu było sprawdzenie działania służby oficera dyżurnego jednostki oraz grupy oficerów wyznaczonych do jej wzmocnienia w zakresie planowania działań sił i środków 49 Bazy Lotniczej w sytuacjach kryzysowych.

 

Podczas treningu przećwiczono element wydzielenia śmigłowców Mi-2, pojazdów i żołnierzy do wzmocnienia powiatowych sił w związku z ewentualnym zagrożeniem powodziowym na terenie powiatu gdańskiego.

 

Warto przypomnieć, że żołnierze pruszczańskiej jednostki uczestniczyli w 1997 r. w akcji ratunkowej podczas powodzi na Dolnym Śląsku. Załogi działały na tymczasowo zorganizowanych lądowiskach we Wrocławiu i Babich Mostach, a później w Opolu i Kędzierzynie Koźlu. Głównym zadaniem było zaopatrywanie w żywność, środki czystości i lekarstwa odciętej od świata ludności. Niejednokrotnie lotnicy brali udział w bezpośrednim ratowaniu ludzi poprzez ewakuowanie ich z dachów domów i bezpośrednio z wody. Ponadto w 2001 r. podczas powodzi na terenie Gdańska, Pruszcza Gdańskiego i okolic, żołnierze naszej jednostki brali czynny udział w zabezpieczaniu wałów powodziowych i usuwaniu skutków powodzi. Na terenie jednostki stacjonowali wówczas funkcjonariusze straży pożarnej biorący udział w akcji powodziowej.

 

Trening SUKURS-16 stanowił jeden z elementów sprawdzenia gotowości 49 Bazy Lotniczej do realizacji zadań kryzysowych.

 

 

mjr Rafał Myrcik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych